ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ 400 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ‘ପୋତାଗଡ ଟାୱାର’ Pigeon Tower ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଅବହେଳିତ ଏବଂ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି।

50 / 100

“ଗଞ୍ଜାମ ସହର ନିକଟ ପୋତାଗଡ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ 40 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଟାୱାରରେ ପ୍ରାୟ 1000 କପୋତ ରହିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କପୋତ ଡାକ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। 1604 ମସିହାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଏହି କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି Historian ଐତିହାସିକ କାରୀ ଅନନ୍ତରାମ କର କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1770 ମସିହାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକମାନେ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଟାଗଡା ଦୁର୍ଗର ଇତିହାସ ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ଇତିହାସ ସହିତ ସମାନ, ଯେଉଁଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ, ଉତ୍ତର ସର୍କର୍ସ, ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର, ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ବଙ୍ଗଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଅନେକ ଶାସକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ପୋଟାଗଡାକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଶାସନିକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |

“ଦୁର୍ଗର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି | ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ଟିଜେ ମାଲ୍ଟବି 1900 ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ମାନୁଆଲରେ ଥିବା ଦୁର୍ଗ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ଆଧୁନିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀର ଆଗମନ ସହିତ, ବାର୍ତ୍ତା ବିତରଣ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ପୋଟାଗଡାର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ପିଜି ଟାୱାର ଅନେକ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଖିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଏକ heritage ତିହ୍ୟ ଟାୱାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି |

ସେମାନେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆମକୁ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁ।

ବରହମପୁର: ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ 400 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ‘ପିଜି ଟାୱାର’ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଅବହେଳିତ ଏବଂ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି।

“ଗଞ୍ଜାମ ସହର ନିକଟ ପୋଟାଗଡା ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ 40 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଟାୱାରରେ ପ୍ରାୟ 1000 କପୋତ ରହିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କପୋତ ଡାକ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। 1604 ମସିହାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଏହି କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲିHistorian ଐତିହାସିକ କାରୀ ଅନନ୍ତରାମ କର କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1770 ମସିହାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକମାନେ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଟାଗଡା ଦୁର୍ଗର ଇତିହାସ ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ଇତିହାସ ସହିତ ସମାନ, ଯେଉଁଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ, ଉତ୍ତର ସର୍କର୍ସ, ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର, ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ବଙ୍ଗଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଅନେକ ଶାସକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ପୋଟାଗଡାକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଶାସନିକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |

“ଦୁର୍ଗର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି | ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ଟିଜେ ମାଲ୍ଟବି 1900 ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ମାନୁଆଲରେ ଥିବା ଦୁର୍ଗ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ଆଧୁନିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀର ଆଗମନ ସହିତ, ବାର୍ତ୍ତା ବିତରଣ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ପୋଟାଗଡାର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ପିଜି ଟାୱାର ଅନେକ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଖିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଟାୱାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି |

ସେମାନେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆମକୁ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁ।

“ଗଞ୍ଜାମ ସହର ନିକଟ ପୋଟାଗଡା ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ 40 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଟାୱାରରେ ପ୍ରାୟ 1000 କପୋତ ରହିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କପୋତ ଡାକ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। 1604 ମସିହାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଏହି କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି Historian ଐତିହାସିକ କାରୀ ଅନନ୍ତରାମ କର କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1770 ମସିହାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକମାନେ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଟାଗଡା ଦୁର୍ଗର ଇତିହାସ ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ଇତିହାସ ସହିତ ସମାନ, ଯେଉଁଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ, ଉତ୍ତର ସର୍କର୍ସ, ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାର, ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ବଙ୍ଗଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଅନେକ ଶାସକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ପୋଟାଗଡାକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଶାସନିକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |

“ଦୁର୍ଗର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି | ମାଡ୍ରାସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିବା ଟିଜେ ମାଲ୍ଟବି 1900 ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ମାନୁଆଲରେ ଥିବା ଦୁର୍ଗ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ଆଧୁନିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀର ଆଗମନ ସହିତ, ବାର୍ତ୍ତା ବିତରଣ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ପୋଟାଗଡାର ପରିତ୍ୟକ୍ତ (ପିଜିନ୍) କପୋତ ଟାୱାର ଅନେକ ତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଖିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଏକ heritage ଐତିହ ଟାୱାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରନ୍ତି |

ସେମାନେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆମକୁ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ, ତେବେ ଆମେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କପୋତ ପୋଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁ।

Leave a Reply

Read in English